JAKI-AKUMULATOR

JAKI AKUMULATOR WYBRAĆ DO ŁODZI?

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na wodzie to podstawa, dlatego musisz poznać ciekawych porad, jak dbać o akumulator do łodzi? Przede wszystkim warto ładować akumulator za pomocą odpowiedniej ładowarki. Akumulatory żelowe są w stanie naładować się poprzez zwykły prostownik. Oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie specjalna ładowarka, która podtrzyma prąd i zachowa wszystkie niezbędne parametry. Ponadto, zważając uwagę na bezpieczeństwo, musimy także pamiętać o tym, że akumulatory do łodzi nie zawsze dobrze radzą sobie w różnych warunkach, choćby upałach czy mrozach. 

Rodzaje akumulatorów do łodzi

Akumulatory żelowe –  bateria stosowana w łodziach ze względu na ich dużą pojemność w porównaniu do modeli kwasowych o podobnych rozmiarach. Ponadto świetnie radzą sobie z głębokim rozładowaniem i przystosowane są do cyklu rozładowywania i ładowania. Akumulatory żelowe cechują się także szczelności, co sprawia, że są znacznie bezpieczniejsze.

(propozycje)

MASTERVOLT MVG 12/200 AKUMULATOR ŻELOWY

MASTERVOLT MVG 12/140 AKUMULATOR ŻELOWY

MASTERVOLT MVG 12/120 AKUMULATOR ŻELOWY

Akumulatory AGM – zostały wykonane z włókna szklanego, co sprawia, że materiał jest znacznie chłonniejszy, skupiając wokół siebie elektrolit, co pozwala na wydajniejszy transfer zapotrzebowania energetycznego. AGM szybciej się ładują, a także są odporne na zmiany pozycji i wstrząsu oraz przeciążenia.

(propozycje)

MASTERVOLT AGM 12/270 AH

MASTERVOLT AGM 12/225 AH

EXIDE AKUMULATOR EP2100 DUAL AGM 12V

Akumulatory LifePO4/Lithium – inaczej mówiąc, akumulatory litowo-jonowe. Akumulator LifePO4 jest akumulatorem dokładnie litowo-żelazowo-fosoranowy. Lekkie, dobrze radzące sobie podczas wielokrotnego rozładowywania i ładowania. Nie straszne są im również zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Akumulatory LifePO4 trzymają dobrze również wysokie napięcie do samego końca i wyższe napięcie robocze.

Akumulatory Li-Ion – akumulator litowo-jonowy, który charakteryzuje się niską wagą oraz małym gabarytem, dlatego zaleca się je do mniejszych łodzi.
Pamiętaj, aby do silnika od łodzi nie stosować akumulatorów samochodowych! To urządzenia rozruchowe i nie nadają się do głębokiego rozładowania!

ACID (kwasowy) kwasowo-ołowiowy, elektrody ołowiowe, akumulator wypełniony kwasem siarkowym, akumulator posiada kanały odpowietrzające, brak pełnej szczelności, nie nadaje się do użytku w pomieszczeniach zamkniętych bez wentylacji, możliwość wycieku kwasu, wymaga obsługi – dolewanie ubytków wody, pomiar gęstości kwasu, ewentualne uzupełnienie, większe samorozładowanie, mało odporne na zasiarczanie, mniejsza żywotność cyklowa i wiekowa. Uwaga! na wielu zbiornikach jest zakaz używania akumulatorów ACID, nie posiadających pełnej szczelności, używanie ich kończy się mandatem.

 

Podczas wyboru akumulatora do łodzi spotkamy się z dwoma pojęciami, które dotycząca technologii:
NPC – akumulator z symbolem NPC charakteryzuje się zwiększoną żywotnością przy pracy cyklicznej lub mieszanej,
NPCG – w tej technologii zastosowano wysokiej gęstości materiał aktywny, a także płyty trakcyjnej, które są znacznie grubsze. NCPG umożliwia przedłużenie cykliczności akumulatora do łodzi.

 

Na co zwrócić uwagę?

Częstotliwość zastosowania akumulatora – wybierając akumulator, dopasujmy go do częstotliwości używania. Jeśli używamy łodzi kilka razy w roku, wystarczająca będzie kwasowa bateria, która nie jest wymagająca.
Przemierzona odległość na wodzie – im dłuższa trasa, tym potrzebujemy sprzętu, który sprawdzi się w każdych warunkach. Zazwyczaj wybiera się akumulator 100Ah, który pozwala na pokonanie dłuższej trasy na wodzie.
Zapotrzebowanie energetyczne – silnik łodzi nie stanowi jedynego odbiornika energii. Podczas wyboru akumulatora musimy odpowiednio dopasować elementy do zapotrzebowania energetycznego. Wystarczy spisać całe zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, a następnie wartość pomnożyć przez 1,2.

 

Jaki akumulator do pontonu, a jaki do jachtu? Na co zwrócić uwagę?
Wiele osób zastanawia się, czy akumulator z przeznaczeniem do łodzi znajdzie swoje miejsce również w pontonie, czy jachcie. Warto jednak wiedzieć, że wszystko zależy od wybranej pojemności, dlatego niezbędne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, w zależności od naszych potrzeb.  Dlatego zdecydowanie nie warto oszczędzać na pojemności, ponieważ większy akumulator cechuje się lepszą żywotnością. Dlatego, jaki akumulator to decyzja w pełni indywidualna. Jednak moc akumulatora nie będzie znacząco różnić się od tego z przeznaczeniem do łodzi.

Przechowywanie:

Akumulatory żelowe, AGM, przechowujemy w stanie pełnego naładowania. LiFePo4 przechowujemy w połowie rozładowane / naładowane.
GEL doładowujemy co 2-miesiące
AGM doładowujemy co 1-miesiąc
LiFePo4 doładowujemy co 6-miesięcy do stanu 50% pojemności
Podane terminy są przybliżone. 
Najlepszą temperaturą do przechowywania akumulatorów jest zakres od 5 st. do 15st., w tym zakresie akumulatory mają małe samorozładowanie. 

Zabezpieczenie:
Pamiętaj o bezpieczniku, bezpiecznik może być zamontowany na przewodzie silnika lub wpięty w instalację między silnikiem a akumulatorem. W razie jakiegokolwiek zwarcia lub za dużego poboru prądu zadziała bezpiecznik i uchroni nasze zdrowie i sprzęt.

Konserwacja:
Dbaj o czystość styków, słupków akumulatora, co pewien czas oczyść z brudu i zabezpiecz styki odpowiednimi preparatami. 

Z jakich firm należy skorzystać?

W naszym sklepie znajdziesz akumulatory rekomendowanych firm Mastervolt oraz Exide, które wyróżniają się niesamowitą trwałością, posiadają znakomitą jakość co do ceny i wyróżniają się duża ilością cykli ładowania,  chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze odpowiedniego akumulatora który posłuży długie lata.