KOTWICE

KOTWICE

Kotwice są niezbędnym wyposażeniem każdego jachtu. Umożliwiają unieruchomienie jednostki na wodzie przez zaczepienie o dno lub jej awaryjne wyhamowanie. Jej zastosowanie doceniamy przy złych warunkach pogodowych, portach nie wyposażonych w boję cumowniczą lub mooring oraz podczas cumowania na dziko. Posiadamy wiele typów kotwic jachtowych. Między innymi kotwice pługowe, danfortha, brucea, delta, halla, kotwice składane tzw. drapaki oraz kotwice gumowane do pontonów. Ze skutecznością działania kotwicy bywa różnie, wszystko zależy od ciężaru łodzi, rodzaju dna miejsca zakotwiczenia oraz modelu i wagi samej kotwicy.    

Czy wystarczy nam jedna kotwica ?

Większość ekspertów ds. Żeglarstwa zgadza się, że w celu zapewnienia największego bezpieczeństwa kotwiczenia, najlepiej posiadać dwa modele kotwic. Takie rozwiązanie daje nam komfort w sytuacji gdy napotkamy na różne rodzaje dna, zawsze możemy spróbować skuteczność drugiej. Również w ciężkich warunkach pogodowych, w których jedna kotwica może nie mieć wystarczającej siły trzymającej, wyrzucenie drugiej kotwy może mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania jednostki.

Jaka kotwica ?

Wielu armatorów przy wyborze kotwicy kieruje się ich wyglądem i tym czy zmieszczą się do forpiku lub bakisty. Problem pojawia się wtedy gdy kotwica nam odpuszcza a jednostka dryfuje stwarzając niebezpieczeństwo. Dlatego warto potraktować ten element na łodzi jako dodatkowy środek ratunkowy i dobrze to przemyśleć. Każdy typ kotwicy inaczej sprawuje się na dnie mulistym, trawiastym, piaszczystym czy kamienistym. Postaramy się przedstawić Państwu najpopularniejsze rodzaje kotwic z krótką charakterystyką każdej z nich. Podane tu informacje mają wyłącznie charakter wskazówek i należy brać pod uwagę że w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych nawet kilka jednocześnie wyrzuconych kotwic może nas zawieść.

 

Kotwica Danfortha:

Kotwica danfortha 1.jpg

Podłoże żwirowe:
Szybko zagnieździła się w dnie osiągając naprężenie na łańcuchu kotwicznym 120 kg . Lecz po osiągnięciu tej siły kotwica zaczęła się wlec po dnie dając obciążenie na łańcuchu rzędu  50 kg. Nie uzyskano pełnego zakotwiczenia.

Podłoże gliniaste:
Początkowo miała trudność z wbiciem się w glinę; naprężając łańcuch tylko z siła 50 kg . W momencie, gdy ostroga łopaty kotwicy uchwyciła gliniaste dno, nastąpiło szybkie zagłębienie się i zakotwiczenie. Osiągnięto obciążenia na łańcuchu 450- 510 kg.

Podłoże piaszczyste:
Zagłębiła się stosunkowo szybko osiągając obciążenie do 600 kg bez utraty zakotwiczenia.

Podłoże błotniste:
Dla takiego typu dna projektowano ten sprzęt. Szybko zagnieździła się i trzymała przy obciążeniu na łańcuchu rzędu 450 kg . Przy wyższych obciążeniach , zaczynała się wlec po dnie lecz nie zrywała aż do momentu pewnego trzymania.

Kotwica Bruce’a (Claw)

brucea 1.jpg

Podłoże żwirowe:
Na dnie żwirowatym był problem z zaczepieniem i wbiciem w dno. Kotwica wlokła się, dając opór w wielkości około 20-40 kg na łańcuch, czasem tylko opór wzrastał do prawie 50 kg . Uzyskano maksymalny opór w wysokości 59 kg .

Podłoże gliniaste:
Pomimo wielokrotnych prób uzyskania wbicia w podłoże, nie udało się uzyskać pełnego zakotwiczenia. Uzyskano jedynie uchwyt kotwiczny w wysokości około 100 kg, lecz dryfująca łódź wyciągała kotwicę z podłoża. Zarejestrowano maksymalne obciążenie zaczepienia się kotwicy o dno w wysokości 190 kg.

Podłoże piaszczyste:
Na dnie piaszczystym kotwica dość szybko zagłębiła się naprężając łańcuch kotwiczny z siłą 100-200 kg . Gdy jednak obciążenie na siłowniku wzrosło ponad 200 kg, kotwica ?puściła? by po kilku sekundach ponownie zagłębić się w dnie.

Podłoże błotniste:
Równo wchodziła w dno, miękko naprężając łańcuch. Na siłowniku wartość odczytanego oporu kotwicy powoli rosła, po osiągnięciu wartości 300 kg stabilnie utrzymywała jednostkę w miejscu.

Kotwica Delta.

pługowa.jpg

Podłoże żwirowe:
Szybko zagłębiła się w podłoże i naprężyła łańcuch kotwiczny przy wskazaniu siłownika 209 kg . Zagłębiona miała tendencje do wleczenia, pomimo tego wyraźnie przekroczyła przyjęte teoretyczne obciążenie 100-150 kg. Nie nastąpiło zjawisko wykotwiczenia.

 

Podłoże gliniaste:
Podobnie jak CQR, zagłębiła się dając szybkie zakotwiczenie i uciąg wstępny w wysokości ok. 500 kg, na siłowniku. Przy powiększeniu obciążenia na łańcuchu do 654 kg, powoli zaczęła się wlec do momentu zagnieżdżenia. Brak objawów wykotwiczenia.

 

Podłoże piaszczyste:
Delta szybko zagnieździła się w dnie i naprężając łańcuch siłą ponad 600 kg trzymając pewnie jednostkę na kotwicy.

 

Podłoże błotniste:
Pług kotwicy szybko zagnieździł się w mulistym dnie i dał obciążenie na łańcuchu
około 350 kg . Przy przekroczeniu siły 450 kg, nastąpiło ?pługowanie? dna.