MAZURY

Travel

Województwo warmińsko-mazurskie, położone w północno-wschodniej części kraju, to jeden z najczystszych i najpiękniejszych regionów w Polsce. Najlepszą rekomendacją dla krajobrazu Warmii i Mazur jest miejsce w gronie finalistów ogólnoświatowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. W tym regionie Polski znajdziemy wiele niesamowitych miejsc – dla miłośników aktywnego spędzania czasu, pasjonatów historii, jak i tych, którzy chcą po prostu odpocząć na łonie natury. Przygotowaliśmy listę 20 ciekawych miejsc.

1. Suchy Róg

To wyjątkowa, kameralna miejscowość nad jeziorem Śniardwy, zachwycająca spokojem i pięknym widokiem na największe, polskie jezioro. Jest to idealne miejsce dla wyciszenia, jak i np. do wędkowania. To jeden z ciekawszych, choć mniej popularnych zakątków, jakie oferują mazury. Atrakcje tego typu są nieocenione!

2. Krutynia

To jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Rzeka Krutynia rozciąga się na terenie blisko 100 km i mija piękną Puszczę Pilską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. To idealne miejsce dla wypoczynku rodzinnego, jak i wypadku kajakowego z przyjaciółmi!

3. Puszcza Borecka

Wspaniały rezerwat przyrody na pojezierzu Ełckim. Jakie oferuje ona atrakcje? Mazury z tej perspektywy to przede wszystkim kontakt z dziką przyrodą, występują tu bowiem żubry, łosie, wydry, a nawet wilki. Przepiękne miejsce dla każdego miłośnika natury i zieleni. Warto zabrać ze sobą lornetkę!

4. Święta Lipka

Bez względu na przekonania religijne, ta „Częstochowa na Mazurach” stanowi wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju miejsce. Sanktuarium maryjne nieopodal Kętrzyna imponuje barokowym stylem i przepychem, stanowiąc nie lada atrakcję turystyczną na mazurach!

5. Jezioro Jeziorak

Najdłuższe jezioro w Polsce (długość 28 km) to jeden z najpiękniejszych obszarów, jakie oferują mazury. Atrakcje tego obszaru to przede wszystkim rewelacyjne warunki do żeglugi, jak i przepiękny rejon dla każdego miłośnika żaglowych statków. To godne polecenia miejsce znajdujące się w zachodniej części mazur. Przede wyruszeniem w rejs nie zapomnij, by wyposażyć się w odpowiedni sprzęt żeglarski!

6. Ryn

To przepiękna, kameralna miejscowość nad jeziorem ryńskim, cechujące się intrygującym portem i wspaniałym Zamkiem Ryn (obecnie funkcjonującym jako hotel). To wyjątkowy zakątek, który łączy zarówno ciszę i spokój, wraz z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi i możliwością spędzenia czasu w wielu przyjemnych restauracjach. Idealne miejsce na spacer nawet w lekkim obuwiu sportowym lub w sandałach!

7. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych polskich zamków, którego datowanie przypada na połowę XIV wieku. Wybudowany w stylu gotyckim charakteryzuje się pięknym projektem zewnętrznym, jak i intrygującymi zdobieniami wewnętrznymi – takimi jak np. sklepienia kryształowe. Będąc w okolicach Olsztyna, koniecznie musisz tu przyjechać!

8. Mosty w Stańczykach

Mazury to nie tylko jeziora, ale także ciekawe zabytki. Dowodem tego są zabytkowe mosty kolejowe (nazywane też akweduktami) w Stańczykach, które powstały w 1917 i 1918 roku. Stanowią one niezwykle urokliwy widok, intrygująco wpisując się w piękny krajobraz. Cudowne miejsce na odwiedziny!

9. Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Jeden z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej, stanowiący nie lada atrakcje. Mazury mogą poszczycić się tym wspaniałym zamkiem z czerwonej cegły, powstałym w XIV wieku. To bez wątpienia imponujący obiekt zarówno dla miłośników historii, jak i zwykłych turystów.

10. Twierdza Boyen

Twierdza powstała w latach 1844-1856, leżąca w zachodniej części Giżycka. Charakterystyczna budowla w kształcie gwiazdy jest świetnie zachowana i stanowi nie lada gratkę dla każdego sympatyka militariów. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc, jakie oferują Mazury!

11. Mrągowo

Urokliwe miasto, które zachwyca zarówno doskonałym dostępem do sprzętów wodnych, jak i życiem kulturowym. Stanowi doskonałą bazę wypadową, jak i cechuje się atrakcyjną zabudową. Mrągowo słynie też z pięknie położonego amfiteatru nad jeziorem Czos. Musisz tu zawinąć!

12. Jezioro Łuknajno

Przepiękne jezioro będące jedną z najcenniejszych, europejskich ostoi ptactwa wodnego. Miejsce to zachwyca absolutnie niepowtarzalnymi walorami przyrodniczymi, które zachwycą każdego turystę. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na mazurach!

13. Mikołajki

Powszechnie nazywane Perłą Mazur, stanowią jedną z najpiękniejszych okolic w tej części kraju. Położone nad Jeziorem Mikołajskim zachwycają nie tylko piękną zabudową, ale też bogatym życiem kulturowym i doskonałym zapleczem dla każdego miłośnika żeglugi i szant. To bez wątpienia jedyna w swoim rodzaju miejscowość!

14. Zamek Krzyżacki w Giżycku

Położony w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Obecnie funkcjonuje jako hotel, ale wciąż imponuje ciekawą zabudową, jak i pięknymi wnętrzami. Zamek przeszedł generalny remont i został w dużej mierze odbudowany w XXI wieku.

15. Piramida w Rapie

Co oferują Mazury? Atrakcje mogą zaskoczyć niejednego turystę! Na uwagę zasługuje Piramida w Rapie, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku jako grobowiec dla rodziny von Fahrenheid. Wokół tego miejsca nadbudowano również wiele intrygujących, dość mrocznych legend. Warto o nich posłuchać od mieszkańców!

16. Wilczy Szaniec 

To właśnie tutaj 20 lipca 1944 roku przeprowadzony został zamach na życie przywódcy III Rzeszy, Adolfa Hitlera. Miasteczko bunkrów znajduje się 8 km na wschód od miejscowości Kętrzyn. Jest to jedno z ciekawszych miejsc, jakie oferują mazury. Polecane jest przede wszystkim wszelkim miłośnikom historii.

17. Reszel

Niepozorne miasto, które może nie jest tak popularne jak Zamość, Kazimierz Dolny, czy Sandomierz, ale które zachwyca przepiękną architekturą. Warto tu zobaczyć wyjątkowy most gotycki, czy też Zamek biskupów warmińskich. Swoim urokiem zachwyca także przepiękna starówka. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast, jakie posiadają Mazury!

18. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

W Olsztynku znajduje się przepiękny skansen, prezentujący głównie XIX wieczną, wiejską zabudowę. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce, które warto zobaczyć na terenie Mazur. Urok tego miejsca jest niepowtarzalny, a ponadto zdecydowanie wzbogaca ono o wiedzę historyczną!

19. Kanał Elbląski

Licząca ponad 150 km żeglowna droga wodna jest nie tylko pięknym doświadczeniem przyrodniczym. Kanał ten stanowi również wspaniały zabytek techniki, uznany za jeden z siedmiu polskich cudów. To bez wątpienia jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na mazurach!

20. Ruciane-Nida

Niewielkie miasteczko położone nad jeziorem Nidzkim oraz nad jeziorem Guzianka Wielka. Ruciane-Nida zarówno zachwycają kameralnym nastrojem, jak i pięknymi widokami nad brzegami jezior. Miasteczko jest jednocześnie bardzo dobrą bazą wypadową dla dalszej żeglugi.

Historia

Obecny obszar Warmii i Mazur zamieszkiwały pogańskie plemiona pruskie, które  zostały podbite przez Zakon Braci Domu Niemieckiego w Jerozolimie (tzw. Krzyżaków) w XIII w. Na terytorium, gdzie wcześniej mieszkały plemiona pruskie utworzono cztery diecezje. Jedną z nich była diecezja warmińska. Jedna trzecia jej wielkości została przekazana biskupowi warmińskiemu. Obszar ten nazwano Warmią. Kapituła Warmińska została ustanowiona w 1260 roku. Jej uposażenie stanowiło jedną trzecią powierzchni Warmii, obejmowała trzy miasta – Frombork, Pieniężno i Olsztyn wraz z okolicą. W skład kapituły wchodziło szesnastu kanoników. Wybierali oni biskupa. Po jego śmierci, zanim został wybrany nowy biskup, kapituła sprawowała władzę na Warmii.

Warmia miała dwóch feudalnych suwerenów: biskupa i kapitułę. Sprawowali oni świecką i duchową władzę w tej krainie. Warmia zawsze cieszyła się dużą autonomią pomimo licznych powiązań z państwem krzyżackim. Dlatego też  mamy tu zamki biskupów (Reszel, Lidzbark Warmiński) i kapitulne (Olsztyn, Pieniężno). Na Mazurach natomiast mamy zamki krzyżackie (Ryn, Giżycko, Ostróda). Warmia stała się częścią Polski po II pokoju toruńskim w 1466 roku.

Pozostała część (w tym Mazury) była polskim lennem pod rządami Zakonu. Gdy Albrecht Hohenzollern, ostatni Wielki Mistrz Krzyżacki rozwiązał zakon krzyżacki w 1525 r. i utworzył pierwsze państwo ewangelickie na świecie, Warmia była katolicką enklawą otoczoną ewangelickim księstwem pruskim. Dlatego mówimy, że Warmia była katolicka, a Mazury ewangelickie.

W 1618 r. po śmierci Albrechta Fryderyka, syna Albrechta Prusy Książęce dostały się pod panowanie elektorów brandenburskich i rozpoczęła się budowa brandenbursko-pruskiego państwa. Prusy Książęce były lennem Rzeczpospolitej do roku 1657. W tym roku uzyskały niezależność.

Warmia została przyłączona  do Prus w 1772 r. (I rozbiór Polski) i odtąd również ewangelicy mogli osiedlać się na Warmii. Książę Pruski Fryderyk III z dynastii Hohenzollernów elektor Brandenburgii koronował się na pierwszego króla pruskiego w 1701 r. w Królewcu. Odtąd był królem w Prusach (König in Preuβen). Po tej koronacji nazwał się Fryderykiem I Hohenzollern. Mazury jak i południowa Warmia były zasiedlone żywiołem polskim z Mazowsza, z tą różnicą, że Warmia od XV w. (II pokój toruński – 1466) do 1772 (I rozbiór Polski) należała do Polski (w tym okresie mieszkał i działał na Warmii Mikołaj Kopernik), a Mazury były do 1657 roku tylko jej lennem.

Mazury znajdowały się najpierw w  Księstwie Pruskim, potem od 1701 r.  w Królestwie Prus. Mieszkańcy Mazur mówili polskim dialektem, ale byli poddanymi pruskimi.  Nazwę „Mazury” wprowadziły w użycie władze pruskie, niemiecka nauka i publicystyka w pierwszej połowie XIX wieku w celu określenia terytorium zamieszkałego przez ludność polskojęzyczną wyznania ewangelickiego.

Warmia i Mazury były terenami niemieckimi do końca II wojny światowej. Wtedy to niemiecka ludność uciekła przed Armią Czerwoną, albo została wysiedlona lub opuściła swoją ojczyznę. Teren naszego województwa z kolei zasiedliło dużo wcześniejszych mieszkańców Wileńszczyzny, która przed II Wojną Światową należała do Polski, z kolei po niej została przyłączona do Związku Radzieckiego. Dlatego wielu mieszkańców naszego regionu jest ich potomkami. W 1945 r. podzielono Prusy Wschodnie, część północna przypadła Związkowi Radzieckiemu (obecnie Obwód Kaliningradzki w Rosji i Litwa), a południowa Polsce. Południowa część Prus Wschodnich to Warmia i Mazury. Jest to obecnie województwo warmińsko-mazurskie ze stolicą w Olsztynie.


Porty jachtowe, przystanie na mazurach

Najbliższa miejscowośćNazwa portu Akwen
WęgorzewoMamry JachtWęgorapa
Węgorzewo
Port Keja
Węgorapa
Węgorzewo
HOW Mamry (ZHP)
Węgorapa
WęgorzewoEkoMarina Węgorzewo Pompa do fekaliów
Węgorapa
Węgorzewo
Róża Wiatrów
Święcajty
Kal k. Węgorzewa
Zatoka Kal
Święcajty
Ogonki k. Węgorzewa
Ognisty Ptak
Święcajty
Mamerki k. WęgorzewaPrzystań Mamerki
Mamry
Kietlice k. Węgorzewa
Stanica Wodna Kietlice
Mamry
SztynortPort Sztynort Pompa do fekaliówSztynorckie
Harsz k. SztynortuZdorkowoDargin
GiżyckoStrandaKisajno zat. Tracz
Piękna Góra k. GiżyckaSailorKisajno
Piękna Góra k. GiżyckaNettaKisajno
Piękna Góra k. GiżyckaŁabędzi Ostrów Pompa do fekaliówKisajno
Piękna Góra k. GiżyckaYacht Port Piękna Góra Pompa do fekaliówTajty
Wilkasy k. Giżycka
Stanica Żeglarska Tajty
Tajty
Wilkasy k. GiżyckaHotel Tajty Pompa do fekaliówTajty
Wilkasy k. Giżycka
Marina Bełbot
Tajty
GiżyckoEkoMarina Giżycko Pompa do fekaliówNiegocin
Giżycko
Zatoka U Cześka
Niegocin
GiżyckoLOK
Niegocin
GiżyckoDalba
Niegocin
Wilkasy k. GiżyckaTabat
Niegocin
Wilkasy k. GiżyckaPTTK Wilkasy
Niegocin
Wilkasy k. GiżyckaAZS Wilkasy
Niegocin
Wilkasy k. GiżyckaWioska Turystyczna
Robert Jakóbczak tel. 604 527 891
Niegocin
RydzewoMarina Lester
Niegocin
RydzewoGospoda Pod Czarnym Łabędziem Boczne
RydzewoNatangiaBoczne
Bogaczewo k. GiżyckaRybaczówkaBoczne
Bogaczewo k. GiżyckaPort Bogaczewo Boczne
Bogaczewo k. GiżyckaZielona Zatoka
Boczne
Zielony Lasek
Zielony Gaj
Tałtowisko
Skorupki k. Rynu
Obierzyświat
Tałty
Jora Wielka
Nawigator Tałty
Ryn
EkoMarina Ryn Pompa do fekaliówRyńskie
Ryn
Zofiówka
Ryńskie
MikołajkiWioska Żeglarska MikołajkiMikołajskie
MikołajkiCicha ZatokaMikołajskie
Mikołajki180S (Hotel Mikołajki) Pompa do fekaliówMikołajskie
MikołajkiNova Port Mikołajki
Mikołajskie
MikołajkiEko Marina Mikołajki Pompa do fekaliówMikołajskie
MikołajkiMarina Miko Mikołajki Pompa do fekaliówMikołajskie
Wierzba k. Mikołajek
PAN Wierzba
Bełdany
OkartowoOkartowoŚniardwy
Iznota
Przystań Jaskółka
Bełdany
Piaski
Ekomarina Korektywa Pompa do fekaliówBełdany
Kamień k. Ruciane-Nida
Klub Mila (Ekomarina) Pompa do fekaliówBełdany
Ruciane-Nida
Port jachtowy Pensjonat JanusBełdany
Ruciane-NidaU FaryjaGuzianka Wielka
Ruciane-NidaPod Dębem Pompa do fekaliówNidzkie
Krzyże
Krzyże
Nidzkie
Karwica
Karwica
Nidzkie
Pisz
Ekomarina Pisz Pompa do fekaliówRoś

Pompa do fekaliów marina wyposażona w urządzenie do odbioru fekaliów z jachtów (odsysarka)

 

Co należy i co warto zabrać w rejs?

Wszystko zależy jakim jachtem i jak wyposażonym popłyniesz. Zawsze jednak należy pamiętać o zabraniu – mocnych, plastikowych worków na śmieci.

SKRZYNKA BOSMAŃSKA

W większości dobrych wypożyczalni na wyposażeniu jachtu znajduje się podręczna skrzynka narzędziowa zwana też skrzynką bosmańską, zawierającą podstawowe narzędzia oraz komplet drobiazgów zapasowych. Przed rejsem należy się upewnić, co jest w skrzynce.
Przykładowe wyposażenie skrzynki bosmańskiej:

 • podstawowe narzędzia: kombinerki, śrubokręt, brzeszczot lub piłka do metalu.
 • zapasowe drobiazgi: szekle, śruby, zawleczki, krawaty (krótkie linki)
 • inne: zapalniczka, taśma klejąca (najlepiej zbrojona), taśma izolacyjna

ponadto dla bardziej zapobiegliwych:

 • kilka igieł, solidna nić, kawałek dakronu (płótna żaglowego) – do naprawy drobnych uszkodzeń żagli
 • zapalniczka i świeca – do zatapiania końcówek linek
 • komplet kluczy, WD-40 (płyn do likwidowania zatarć, np. kabestanów, rozpuszcza zapieczony smar itp.)
 • papier ścierny, żywica, rowing (włókno szklane) – do naprawy uszkodzeń kadłuba
 • zapasowa korba do kabestanu

Niektóre większe firmy zapewniają serwis na szlaku, wówczas nie ma potrzeby dokonywania samodzielnych napraw. W takim przypadku warto jedynie zabrać drobiazgi takie jak szekle lub karabińczyki, bolce, zawleczki (najczęściej toną) oraz kawałek linki na krawaty.

NÓŻ ŻEGLARSKI

Każdemu żeglarzowi przyda się na jachcie scyzoryk (najlepiej żeglarski – ze stali nierdzewnej na lince lub w ostateczności jakaś finka). Nieporozumieniem są scyzoryki typu Makgajwer – nie nadają się do niczego. 
Dobry, żeglarski nóż powinien:

 • mieć ostre, twarde, najlepiej zaokrąglone ostrze (do cięcia lin w krytycznych sytuacjach)
 • być wyposażony w ucho z przymocowaną krótką linką, aby nóż nie zgubił się podczas pracy na pokładzie
 • posiadać marszpikiel lub w ostateczności jakiś szpikulec (ale nie z ostrym końcem) który może go zastąpić – pomocny przy rozwiązywaniu mocno zaciśniętych węzłów
 • klucz do szekli – jeżeli nie w nożu, to osobno

SAPERKA, SIEKIERKA

W rejsach śródlądowych często przydaje się saperka (mały szpadelek), gdy nie mamy toalety na jachcie oraz siekierka – dla miłośników ognisk. Czasem można spotkać składane 2in1 tendemy (saperka i toporek w jednym).

MAPY

Dobra mapa dla żeglarza powinna być dokładna w skali 1:100.000 lub 1:50.000 Powinna mieć zaznaczone głębokości jezior (batymetria), oznaczone niebezpieczne miejsca na szlaku (np. kamienie), ponadto strefy ciszy (zakaz pływania z użyciem silnika), rezerwaty ścisłe (zakaz dobijania do brzegu oraz wstępu – na Mazurach większość wysp).

LATARKA

Latarka przyda się w wieczornej drodze powrotnej na jacht, w żegludze po zmroku. Powinna być solidna, najlepiej wodoodporna, świecąca jasnym, silnym światłem. Warto zaopatrzyć się w zapasowy komplet baterii (na wszelki wypadek).

APARAT FOTOGRAFICZNY

Najlepsze są aparaty kompaktowe analogowe lub cyfrowe, których utrata bądź zamoknięcie nie byłoby wielką stratą. W rejs nie warto zabierać drogich lustrzanek, profesjonalnych lamp błyskowych, które zajmują dużo miejsca, a ich obsługa wymaga skupienia, na które na jachcie rzadko można sobie pozwolić. Przed wypłynięciem dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią ilość klisz lub kart pamięci. Jeżeli chodzi o aparaty cyfrowe – w miastach na Mazurach istnieje możliwość opróżnienia kart pamięci w fotolabie lub kawiarence internetowej i nagranie jej na CD lub przesłanie Internetem.

UBRANIE

Sztormiak – tu jest duży wybór od tanich, gumowych żółtków po drogie kombinezony wykonane z wykorzystaniem kosmicznych technologii. Dwie pary butów – gdy jedne zamokną, drugie będą suche. Buty powinny mieć miękką podeszwę, aby nie ślizgać się i nie niszczyć pokładu. Ciepłe ubrania, (nie będzie przesadą zabranie ciepłej czapki) – mimo, że pływamy latem – noce na jeziorze mogą być chłodne. Dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju polary – są lekkie i szybko schną.
Wszystko należy spakować w plecak bez_stelaża, lekką torbę podróżną lub coraz mniej już popularny worek żeglarski, umożliwiające łatwe upakowanie w bakiście.
Okulary przeciwsłoneczne i/lub czapkę z daszkiem chroniącą przed słońcem zaopatrzone w sznureczek zakładany na szyję. Sznureczek taki umożliwia wielokrotne, a nie tylko jednorazowe wykorzystanie wyżej wymienionych. Szkła okularów powinny być z filtrem UV.

Lista przydatnych zakupów na rejs:

Słodycze:

 • czekolady, batony, ciastka, cukierki owocowe (najlepiej w puszkach)

Owoce i warzywa:

Warzywa i owoce należy szczególnie staranie wybierać przy zakupie. Każdy owoc czy pomidor oglądnąć czy nie jest poobijany lub nadgniły. Delikatnie ułożone w plastikowych skrzyneczkach, pooddzielane kartonikami i przechowywane w miejscu suchym i chłodnym (najlepszy achterpik) powinny długo wytrzymać w dobrym stanie. 

 • jabłka; cytryny (do herbaty); ogórki szklarniowe, pomidory, papryki czerwone i żółte, rzodkiewki (na kanapki i koreczki); cebula; ziemniaki (dla miłośników pieczonych w ognisku); banany i pomarańcze (należy zjeść w pierwszej kolejności i kupować na miejscu w dniu spożycia);

Konserwy:

Najlepiej kupować wszystko w puszkach lub słoikach pamiętając o możliwości potłuczenia tych ostatnich podczas pływania.

 • kapusta czerwona, ogórki konserwowe, papryka konserwowa, mieszanka warzywna (marchew+groszek), groszek, kukurydza, marchewka, pieczarki – na sałatki; pasztet w puszkach, konserwy rybne (w oleju, w pomidorach, paprykarz), konserwy mięsne (mielonki, szynka, śniadaniowe); koncentraty pomidorowe – do spaghetti i sosów;

Nabiał:

Nabiał, ze względu na krótki termin przydatności do spożycia najlepiej kupować na miejscu w porcie lub w przystani. 

 • sery: feta, topione w tubkach, ser żółty (Gouda) – najlepiej kupić kilka owoskowanych kawałków; jaja – najlepiej w kartonikach; mleko w kartonach – do kawy, herbaty, sosów; śmietana w kartonach – do sosów; serki wiejskie (trzeba zjeść dosyć szybko); 

Mięso:

Mięso, podobnie jak nabiał, ze względu na krótki termin przydatności do spożycia najlepiej kupować na miejscu w porcie lub w przystani. Wędliny najlepiej wybierać suche – wolniej się psują.

 • wędzone udka kurze; parówki cienkie na śniadanie; boczek wędzony, salami, kiełbasa sucha (jałowcowej, krakowska) – najlepiej powiesić gdzieś w przewiewnym miejscu; mięso na grilla lub ognisko.

Pozostałe:

 • miód do herbaty; dżemy; cukier, mąka (do ryb), sól – zamknąć w pojemniku; zupki chińskie – rezerwa na posiłek sztormowy; buliony – do przygotowania sosów; margaryna do pieczywa; olej – do sałatek, mięsa; ryż, kasza gryczana, makaron; musztarda, ketchup – najlepiej w tubach; chrzan; majonez – do sałatek, trzymać w chłodnym miejscu; przyprawa do zup (magii) – do mięsa, sosów; po 1 torebce: pieprzu białego, papryki ostrej, papryki słodkiej, oregano, vegety – trzymać w pojemniku; kawa rozpuszczalnej – w słoikach; kawa Inka – w słoiku; herbata w torebkach – dobrze zamknąć w pojemniku; suchary – trzymać w woreczku foliowym; pieczywo najlepiej kupować w dniu spożycia.

Artykuły przemysłowe:

 • papier toaletowy
 • baterie do latarki;
 • zapalniczki,
 • worki na śmieci

WYPOCZYNEK

Z uwagi na fakt ze dostajemy bardzo dużo telefonów z prośba (doradzeniem) miejsca wypoczynku w Naszych regionach. Chcielibyśmy Państwu przedstawić obiekt o nazwie “KUMACZÓWA” mieszącego się w miejscowości Ruciane-Nida (Wojnowo 15).

Obiekt turystyczny KUMACZÓWKA w swojej ofercie posiada komfortowe pokoje oraz cały apartament na wyłączność.
Każdy pokój wyposażony jest między innymi: lodówkę, czajnik, suszarkę do włosów radio oraz dostęp do sieci WIFI

Oferta obejmuje cztery pokoje dwuosobowe z możliwością dostawki oraz apartament. Pokoje posiadają oddzielne wejścia.

Tak może wyglądać Twój pokój:

 

Widok apartamentu:

Więcej informacji na stronie: 
https://www.mazury-kumaczowka.pl/
Zapraszamy 🙂